Εγγραφείτε στο blog μας, διαδώστε το και γίνετε η φωνή του ΡΟΔΟπολίτη!

Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2011

Απαράδεκτη εμφάνιση και πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα…

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ολυμπιακός Ροδόπολης, χάνοντας με 1-0, εκτός έδρας, από τον Άρη Σκοτούσσας, το περασμένο Σάββατο. Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ κακό σε ποιότητα, με ελάχιστες φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες.

image

Η πρώτη φάση του αγώνα, ήταν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν παραλίγο να υπάρξει …αυτογκόλ, μετά από μια παράλληλη μπαλιά προς το τέρμα της Ροδόπολης. Η επόμενη σημαντική στιγμή ήταν στο 28’ όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (δίκαια) ποδοσφαιριστής της Σκοτούσσας, που “κουτούλησε” –εκτός φάσης– ποδοσφαιριστή της Ροδόπολης. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν υπήρξε τίποτα το σημαντικό, με τις δύο ομάδες να φαίνεται πως κάνουν διαχείριση της κατάστασης μέχρι το ημίχρονο…

Ξεκινώντας το δεύτερο μέρος, υπήρχε μια αίσθηση πως η Ροδόπολη θα αναλάβει την πρωτοβουλία του παιχνιδιού, όπως κι έγινε! Δύο γρήγορες φάσεις για τη Ροδόπολη, με χαμένες ευκαιρίες εξ επαφής, προϊδέαζαν για τη συνέχεια του αγώνα, όμως …χωρίς τον ξενοδόχο! Σε μια ανύποπτη φάση, στο 61’, αποβλήθηκε ο αρχηγός της τοπικής ομάδας (υπερβολική αποβολή, με δύο κίτρινες κάρτες σε 1’…), γεγονός που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα! Φάνηκε πως οι παίκτες του Ολυμπιακού Ροδόπολης υποτίμησαν τον αντίπαλο, που έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους, με αποτέλεσμα να …τιμωρηθούν! Στη μοναδική αντεπίθεση του Άρη Σκοτούσσας, στο 65’, μια κακή εκτίμηση του αμυντικού της Ροδόπολης οδήγησε στον καταλογισμό πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα, γράφοντας το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού στο υπόλοιπο του αγώνα δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο (οι παίκτες της Σκοτούσσας ήταν διαρκώς στο έδαφος, προσποιούμενοι πως είχαν τραυματισμούς…).

Μια πολύ κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού Ροδόπολης, που συνόδευσε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα… Οι πάρα πολλές απουσίες (υπήρχαν μόλις δύο αλλαγές στον πάγκο…), απόρροια των τραυματισμών από τα δύο τοπικά ντέρμπι (σε Κερκίνη και Άνω Πορόια), δεν είναι δυνατόν να αποτελέσουν δικαιολογία για αυτήν την τραγική εμφάνιση και την ήττα, απέναντι σε μια ανταγωνίστρια ομάδα…